Головна / Лікування періоститу будь-якого ступеня тяжкості. Флюс - Причини, симптоми

Лікування періоститу будь-якого ступеня тяжкості. Флюс - Причини, симптоми

Періостит - це захворювання ротової порожнини, більш відоме під назвою флюс. Хвороба виражається, як інфекційно-запальний процес, який швидко розвивається, його осередок може бути розташований в надкісниці щелепи або ж в самому її тілі.лікування періоститу - флюс

Ця хвороба має походженням одонтогенного типу. Говорячи простою мовою, основною причиною виникнення флюсу є хворий зуб, якого тривалий час не лікували. У більшості випадків захворювання, що передує виникненню флюсу, є періодонтит. Однак, інфекція також може потрапити в тіло щелепи, використовуючи кров в якості "транспорту".

Флюс - що це таке?

Флюс - це процес запалення альвеолярної дуги, яка більш відома, як надкісниця. Крім цього, таким самим терміном визначається процес запалення щелепи. Якщо брати до уваги статистичні дані стоматологічних кабінетів, то можна з'ясувати, що дане захворювання зустрічається приблизно у п'яти відсотків пацієнтів, а гостра форма захворювання проявляється більше, ніж у 95-ти відсотків людей.

Приблизно один з двох флюсів розвивається в нижній щелепі. Розвиток хвороби охарактеризовано можливою ​​оборотністю запалення і високими ризиками появи відкладень гною в разі відсутності необхідного лікування. Існує кілька підвидів захворювання, кожне з яких має свої особливості перебігу та лікування.

Причини виникнення флюсу (періоститу).

Як вже було сказано, в більшості випадків, захворювання має одонтогенне походження і є ускладненням хвороби зубів. Приблизно в 70% випадків каталізатором виникнення флюсу є періодонтит, в 18% - альвеоліт, в 4% - пародонтит або кіста щелепи. В останніх двох варіантах розвиток хвороби відбувається по-іншому: ексудат, що викликає запалення, транспортується з періодонта в надкісницю, використовуючи для цього кісткові канали в тілі щелепи.

У більшої частини людей, розвиток запального процесу в надкісниці безпосередньо пов'язаний з значним переохолодженням або перегріванням. У процесі тривалого дослідження даного захворювання було виявлено, що приблизно в 75% випадків гнійний періостит має анаеробну мікрофлору змішаного типу і лише в 25% - аеробного.

Симптоми флюсу (періоститу).

Швидкість розвитку флюсу щелепи багато в чому залежить від форми захворювання і реакції організму та імунної системи людини. Гостра форма періоститу має в основному місцеві прояви: набряк м'яких тканин, гіперемію слизової і т.д. Найчастіше гостра форма періоститу виникає через такі хвороби зубів, як пульпіт, періодонтит і т.д.

Гостра гнійна форма захворювання в більшості випадків розвивається самостійно. Тобто, хвороба може проявитися навіть тоді, коли зуби абсолютно здорові. Розвиток хвороби супроводжується такими симптомами: підвищена слабкість і втома, сильний головний біль, озноб і т.д.

сімптоми та лікування періоститу

Класифікація періоститу.

Як вже було зазначено, існує кілька форм періоститу. Кожна з них проявляється в запаленні  надкісниці і м'яких тканин щелепи. Виділяють чотири основних види даного захворювання: 

 • гострий періостит серозного типу;
 • гострий періостит гнійного типу;
 • гострий періостит дифузного типу;
 • хронічний періостит.

 Гострий серозний періостит.

 Дана форма захворювання розвивається дуже швидко, зазвичай це відбувається протягом одного-трьох днів. Основним симптомом серозного періоститу є значний набряк м'яких тканин щелепи. Локалізація флюсу розташовується в безпосередній близькості від хворого зуба, який і є причиною виникнення захворювання. Величина набряку  залежить від форми будови кровоносних судин всередині окістя. Гостра форма також може  розвиватися після ударів, переломів і т.д. Такий підвид називається травматичним або посттравматичним.

У більшості випадків, періостит такого виду минає сам через незначний проміжок часу (зазвичай не більше трьох днів), але деколи він може спричинити сильне запалення і розвиток іншої форми захворювання - осифікуючий періостит. Вона характеризується виникненням розростань фіброзного типу і відкладеннями солей кальцію.

Гострий періостит гнійного типу.

Гострий гнійний періостит найчастіше характеризується гострими болями, які деколи можуть мати пульсуючий характер. Вони можуть поширюватися на органи слуху, зору, а також спричинити виникнення мігрені. Позбавитися від цього можна за допомогою холодних компресів і знеболюючих лікарських препаратів.

Важливо: ні в якому разі не можна нагрівати набряк, оскільки це лише підсилить біль.

У більшості випадків, гострий одонтогенний періостит супроводжується короткочасним підвищенням температури тіла до позначки в 37.50-38 градусів. Також підвищується втома, з'являється слабкість. Варто зазначити, що періостит гнійного типу на нижній щелепі проходить набагато складніше, ніж на верхній.

Локалізація захворювання також безпосередньо залежить від місця розташування хворого зуба:

 • різці верхньої щелепи - набряк виникає на верхній губі і може поширитися до носа;
 • ікла верхньої щелепи і премоляри - основним осередком розвитку хвороби є надкісниця;
 • моляри - набряк виникає в верхніх частинах щік;
 • премоляри - флюс проявляється в нижній області щік.

 Хронічний періостит.

Дана форма флюсу є найрідкіснішою. Практично завжди місцем розташування набряку є надкісниця нижньої щелепи. Особливістю періоститу хронічного типу є місцева запальна реакція, яка в стадії розвитку практично не змінює риси обличчя.

Основні симптоми хронічного флюсу - це набряки і почервоніння порожнини рота, потовщення окістя у вогнищі запалення і збільшення лімфовузлів. Даний підвид хвороби розвивається дуже довго, від 4-ох до 8-ми місяців, а деколи може перевищувати позначку в один рік.

Діагностика періоститу.

Визначити наявність захворювання на його початкових стадіях можна лише на огляді в стоматологічних кабінетах. Первинними ознаками є  гіперемія, інфільтрат, флуктуація і т.д. Під час розвитку флюсу одонтогенного типу практично завжди в порожнині рота присутня зруйнована коронка зуба, яка і є збудником захворювання.

Діагностика здійснюється за допомогою рентгена. Коли захворювання має гостру форму, визначити зміни форми щелепи за допомогою даного способу  неможливо, але можна виявити гранулематоз, або ж гранулюючий періодонтит, що є прямим каталізатором появи періоститу.

Прогнозування і профілактика лікування.

Коли  з’являються перші ознаки і симптоми розвитку захворювання, або ж коли виникають будь-які підозри, потрібно в обов'язковому порядку в найкоротші терміни звернутися за допомогою до дантиста. Не лікувати флюс не можна, оскільки це може спричинити розвиток важких хвороб.

Важливо розуміти, що періостит - це дуже небезпечна інфекція, яка може мати серйозні наслідки не лише для зубів і порожнини рота, але для всього людського організму. Щоб вберегти себе від нього, потрібно підтримувати гігієну порожнини рота і проходити стоматологічні огляди на регулярній основі.

 Лікування періоститу.

Лікування одонтогенного періоститу щелепи передбачає використання різних методик. Вибір конкретної залежить від виду захворювання, його ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей людського організму. Коли захворювання у гострій формі, досить всього лиш виконати процедуру видалення нерва, ретельно прочистити рану і знезаразити її за допомогою антисептиків і антибіотиків.

В разі розвитку гнійного флюсу може знадобитися проходження пацієнтом додаткових фізіопроцедур і значної протизапальної терапії антибіотиками. Хронічний флюс в більшості випадків лікується лише екстракцією хворого зуба.

Незалежно від типу захворювання (крім хронічної форми), першим кроком лікування є призначення комплексу антибіотиків, підібраного відповідно до індивідуальних особливостей пацієнта. Зазвичай, при правильному лікуванні, первинне одужання настає на 3-5 день.

Пацієнт, відмовляючись від лікування або ж затягуючи його, дуже ризикує, оскільки флюс може спричинити виникнення важких хвороб, зокрема ясенний свищ, проникнення гнійних відкладень в навколишні щелепні тканини, що, як наслідок може спричинити розвиток флегмон.

Ще по темі:ще по теміПластика вуздечки верхньої губи. ще по теміЗубозберігаючі операції.

Лікування періоститу в домашніх умовах.

У випадку, якщо у вас різко утворився флюс, то повністю зняти набряк зможе лише висококваліфікований стоматолог. Без певних знань і умінь позбутися від набряку самостійно не лише неможливо, але й небезпечно для здоров'я. Якщо хвороба застала вас в невідповідний період, і можливість звернутися в стоматологічний кабінет відсутня, то можна спробувати зняти набряк самостійно. Однак важливо розуміти, що це лише тимчасовий вихід із ситуації, оскільки вилікувати флюс самостійно без індивідуально підібраного комплексу лікарських препаратів просто неможливо.

Для зняття больових відчуттів і набряку можна скористатися такими способами:

 1. Настоянка календули на спирті - змішати з розрахунку одна чайна ложка засобу на склянку води. Отриманим розчином необхідно ретельно прополоскати ротову порожнину.
 2. Змішати зелений чай і шавлію, отриманим розчином потрібно прополоскати ротову порожнину.
 3. Листя м'яти або меліси залити окропом, дати настоятися 3-4 години. Отриманою рідиною треба прополоскати ротову порожнину.

В будь-якому випадку, коли з’являється гострий періостит потрібно в найкоротші терміни звернутися за допомогою в стоматологію до кваліфікованого фахівця. В жодному випадку не можна пускати хворобу на самоплив, оскільки це може вплинути не лише на здоров'я зубів і ротової порожнини, а й на весь організм людини, аж до фатального результату.

 

Вартість лікування.

Не можна конкретно назвати вартість лікування періоститу. Ціна залежить від декількох факторів, куди входить тип хвороби, індивідуальні особливості пацієнта, тяжкість захворювання, цінова політика стоматології і т.д. Ніхто не зможе вам назвати точну вартість лікування, не проводячи огляд. Лише на основі отриманих відомостей, ви зможете дізнатися кінцеву ціну. Так чи інакше, не варто займатися самолікуванням, тому що на здоров'ї економити не можна. Навіть якщо вам якимось чином вдасться зняти набряк в домашніх умовах, ви просто вилікуєте симптом. В цьому випадку шанс рецидиву практично стовідсотковий.